CLA Nedir?

CLA Nedir? -

CLA Nedir?

Konjuge linoleik asit (CLA), çeşitli sağlık kazanımlarını sağlama potansiyeli olan kırmızı et ve süt ürünlerinde bulunan bir yağ asidi türüdür. Ayrıca, CLA bitki bazlı yağlarda yoğun olarak bulunan en yaygın omega 6 yağ asididir. Son yıllarda yağ yakımı için sıklıkla tercih edilen gıda takviyelerinden biri olarak göze çarpmaktadır. CLA üzerine yapılan ilk dönem araştırmalarda (hayvan çalışmalarında) kanser hücreleri ile savaşta organizmaya destek olduğu saptanmıştır (1,2,3,4). Devam eden dönemde yapılan akademik araştırmalarda yağ yakımı üzerine CLA tüketiminin etkili olduğu yönünde kanıtlar elde edilmiştir. Bu araştırmalarda CLA tüketiminin muhtemel etki mekanizmaları arasında besin alımını azaltma, yağ yakımı ve yıkımı optimizasyonu ve yağ üretimi inhibisyonu gibi faktörler sayılmaktadır (5,6,7,8). Ayrıca, bazı diğer bilimsel araştırmalarda CLA tüketiminin yağ hücrelerini azalttığı ve kas kütlesini arttırdığı yönünde bulgular da elde edilmiştir (9,10,11). Literatürde güncel bir meta analiz araştırmada, 18 randomize kontrollü araştırmanın sonuçları yeniden analiz edildi ve CLA tüketiminin orta düzeyde yağ kaybını teşvik edeceği ifade edilmiştir (12).

İnsan sağlığı ve zayıflama süreçleri üzerine CLA takviyelerinin etkinliğini inceleyen bilimsel araştırmalarda elde edilen kanıtlar aşağıdaki gibidir:

  • Yağ oranı düşürme ve kas kütlesi artışı (13,14,15,16)

  • Besin alımını azaltma, yağ üretimi düşürme ve yağ yıkımı arttırma (17,18,19,20)

  • Kalp hastalıkları risk minimizasyonu (21)

  • Kanser riskini düşürme (22,23)

Doz Miktarı:

  • 3.2-6.4 gr/gün (24,25)

 

Sonuç olarak, bilimsel araştırmalar CLA tüketiminin orta düzeyde yağ yakımına neden olabileceği yönündedir. Kilo vermek isteyenlerin CLA tüketimi yağ yakımı potansiyelini arttırabilecektir. CLA takviyelerini incelemek ve size en uygun CLA içeriğini satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.