Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları -

Egzersiz, genel anlamda kaslarınızı çalıştıran ve vücudunuzun kalori yakmasını sağlayan hareketler olarak tanımlanmaktadır. Düzenli sporun kişiye hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok yararı vardır.

Sizin için düzenli egzersizin beden ve zihin sağlığınıza olan faydalarını aşağıdaki 5 maddede açıklamaya çalıştık.

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Daha Mutlu Hissetmenizi Sağlar

Düzenli spor yapmak; beyin fonksiyonları ve vücutta stres ile anksiyeteyi düzenleyen bölümlerde olumlu değişikliklere yol açar. Ayrıca depresif duyguların azalmasını, serotonin ve norepinefrin hormonları ile beynin daha duyarlı bir hale gelmesini de sağlamaktadır.

Ek olarak egzersiz, olumlu duyguları pekiştirmeye yardımcı olduğu ve ağrı algısını azalttığı bilinen endorfin üretimini de artırır.

Özet: Yapılan araştırmalarda egzersizin; ruh halini iyileştirdiği, depresyon, anksiyete ve stresin azaltılmasını sağladığı görülmüştür.

 

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Egzersizin kilo verme üzerindeki etkisini anlamak için egzersiz ve enerji tüketimi arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir. Vücudumuz enerji tüketimini üç şekilde gerçekleştirir: sindirim, egzersiz yapmak ve vücut fonksiyonlarını çalışır halde tutmak.

Diyet yapılırken alınan kalorinin azaltılması, metabolizma hızınızı düşürür ve bu da kilo vermeyi geciktirir. Aksine, düzenli egzersizin metabolizma hızınızı arttırdığı, bunun da daha fazla kalori yakılmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olacağı belirlenmiştir.

Egzersiz ile yapılan direnç antrenmanları sayesinde yağ kaybını artırabilir, vücudunuzdaki kas kütlesini rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Özet: Egzersiz, metabolizma hızını desteklemek ve daha fazla kalori yakmak için çok önemlidir. Aynı zamanda kas kütlenizi korumanıza ve kilo vermenize de yardımcı olur.

 

3. Kas ve Kemikler için Faydalıdır

Egzersiz, güçlü kas ve kemiklerin oluşturulmasında ve korunmasında hayati bir rol oynar. Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktiviteler, yeterli protein alımı ile desteklendiğinde kas oluşumunu uyarıp arttırabilir.

Bunun nedeni, egzersizin, kaslarınızın amino asitleri absorbe etme kabiliyetini artıran hormonların serbest kalmasına yardımcı olmasıdır.

Özet: Fiziksel aktivite, güçlü kemik ve kaslar oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca osteoporozun önlenmesine de yardımcı olabilir.

 

4. Vücuttaki Ağrıları Azaltır

Uzun yıllar boyunca kronik ağrının tedavisi için önerilen şey, fiziksel anlamda hareketsiz kalmaktı. Birkaç araştırma, egzersizin kronik ağrıdan şikayetçi olan kişilerin ağrılarını azaltmalarına ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olduğunu kanıtlamaktadır.

Özet: Egzersizin çeşitli durumlarla ilişkili ağrı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca ağrı toleransını da artırabilir.

 

5. Enerji Seviyesini Artırır

Egzersiz hem sağlıklı kişilerde hem de çeşitli tıbbi durumlardan şikayetçi olanlarda vücuttaki enerji seviyesinin artırılmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Yapılan bir araştırma, altı haftalık düzenli egzersizin, kalıcı yorgunluktan şikayetçi olduğunu bildiren 36 kişide yorgunluk hissini azalttığını göstermiştir…

Ayrıca egzersizin, kronik yorgunluk sendromundan ve diğer ciddi hastalıklardan şikayetçi olan kişilerde enerji seviyelerini önemli ölçüde artırabildiği de bilinmektedir.

Özet: Düzenli gerçekleştirilen fiziksel aktivite, enerji seviyenizi artırır. Bu, sürekli yorgunluktan ve ciddi hastalıklardan muzdarip kişiler için de geçerlidir.